Пред паметната плоча на горяните в Сливен за пореден път се събраха техни потомци и представители на Съюза на репресираните, десни и центристки политически сили. В Деня на Ботев и падналите за Родината те почетоха загиналите първи в историята на Източния блок, дръзнали да се възпротивят на марионетния комунистически режим у нас.

Бяха поднесени венец от БЗНС и много цветя от всички останали.

Такова поклонение се провежда по традиция всеки 2 юни в града.
На 6 юни група от Сливен ще се включи във възпоменанието на жертвите на режима в Белене, съобщи за „Звънар“ Анна Кънева, член на националното ръководство на БЗНС.
На 1 срещу 2 юни 1951 г. 41 горяни от Втора сливенска чета, водена от Георги Маринов Стоянов – Търпана загиват в сражение с части на МВР и армията. Гробовете на голяма част от по-късно арестуваните, разстреляните и интернираните не са известни и до днес.
Скромният паметник на загиналите от Втора сливенска чета, излязла в балкана над Сливен през 1950-1951 бе издигнат през 2001 от Съюза на репресираните, по-късно преместен.

