Днес честваме 204 години от рождението на идеолога и първия мащабен организатор на българското национално-освободително движение Георги Раковски. Предлагаме нанашите читатели едно изследване на проф. д.и.н. Орлин Събев в османските архиви.
През 2021 г., когато, къде по-шумно, къде по-скромно, отбелязвахме 200-годишнината от рождението на Георги Раковски, с моя колега и приятел проф. Пламен Павлов таяхме надежда, че юбилеят ще привлече вниманието на повече специалисти към делото и заветите на котленеца, но очакванията ни, за съжаление, се сбъднаха само частично. Затова и прочетох новата книга на проф. Орлин Събев „Документи за Георги Раковски в османските архиви“ с огромно любопитство и признавам, за пореден път останах впечатлен от изследователския почерк на автора, пише в предговора проф. Пламен Митев и още: След великолепните си публикации за Робърт колеж и за голямата холерна епидемия в Османската империя от 1865 г., след прецизните си преводи на новооткрити в Истанбул документи, свързани с драматичните събития около обира на турската поща при Арабаконак и със залавянето и осъждането на Васил Левски, Орлин Събев предоставя на научната ни колегия и на широката читателска аудитория един модерно написан труд, в който се предлагат множество непознати досега факти и свидетелства за митарствата на Раковски и за усилията на имперските власти да го заловят или поне да ограничат неговото влияние за политическото пробуждане на подвластното българско население.
Книгата представя живота и революционната дейност на Георги Раковски в светлината на неизвестни досега османски документи от Истанбулския архив, отбелязват от Университета по библиотекознание и информационни технологии.. Новоиздирените документи са над сто, като 45 от тях са включени в книгата в цялостен превод на български език. Разгледаните и анализираните документи оформят няколко тематични кръга, които се отнасят за престоя на Георги Раковски и баща му Стойко Попович в цариградски затвор през 1845–1848 г. и освобождаването им; за търговските дела и финансови взаимоотношения на Раковски с други предприемачи и кредитори; за революционното дело на котленеца; за неговите сподвижници; за публицистичната му дейност. Документалното изследване представлява увлекателен разказ, в който текстът на документите е умело втъкан в изложението на автора.
Забележителното изледване на проф. д.и.н. Орлин Събев четете тук: османски документи Раковски