Тези дни ще излезе от печат нова книга на проф. Пламен Павлов „България: кратки хроники“, съобщи за „Звънар” авторът. Книгата съдържа много любопитни сюжети от българската история и малко известни факти.
„Някои от тях в една или друга форма са публикувани в различни „хартиени“ и електронни вестници, списания, сборници и сайтове: „Труд“, „24 часа“, „National Geographic – България“, сп. „Будител“, „Ек“ (издание на Агенцията за българите в чужбина), „Литернет“, „Литературен свят“, „Фрог“, „Дебати“, „Фактор“, „Десант“, „Звънар“ и др., както и в издания на нашите общности в чужбина: „Роден край“ (Одеса), „Хемус“ (Будапеща), „Роден глас“ (Прага), „Български хоризонти“ (Кишинев), „Еврочикаго“ (Чикаго), „Нова Македония“ (Торонто), „Трибуна“ (Скопие)… „, пише в предговора проф. Павлов.
„България: кратки хроники“ е проект в две книги на издателство „Изток-Запад“. В първата от тях са проследени редица слабо известни или напълно непознати събития и личности от миналото на българските земи – от праисторическите епохи до гибелта на средновековната българска държава. За разлика от популярните „Български хроники“ на Стефан Цанев, книгата включва научнопопулярни текстове, обединени в тематични раздели. В тях са разгледани важни проблеми от най-древното минало, известни и малко познати факти за Първото и Второто българско царство, знаменити, но и забравени духовни водачи, някои пренебрегнати творби от историята на средновековната българска литература. Читателят ще открие нова информация за откритията в пещерите „Козарника“ и „Бачо Киро“, за неолитната революция и цивилизацията Варна, както и ще се запознае с някои антични и византийски сюжети, вкл. за Древна Македония, прочутия Спартак, римски и византийски императори от тракийско потекло… Ще се срещне със знаменитите владетели Кубрат, Симеон Велики, Иван Асен II, Ивайло и Иван Шишман, но и със слабо познати личности и видни духовни водачи – както на православието, така и на „великата българска ерес“.
Проф. Пламен Павлов е български историк, поет, публицист, телевизионен водещ.
Роден е на 12 юли 1958 г. Завършва история във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” (1982), където от 1984 г. преподава история на Византия и средновековните балкански държави. От август 1998 до март 2002 г. е председател на Агенцията за българите в чужбина към Министерския съвет. Пл. Павлов е автор на около 150 научни студии, книги, учебници, енциклопедични издания.
В периода 1998 – 2002 г. Пламен Павлов е председател на Държавната агенция за българите в чужбина. Работи за развитието на хоризонталните връзки между български дружества и организации от целия свят, като поставя акцент на т.нар. исторически общности в Украйна, Молдова, Румъния, Македония, Албания, Гърция, Западните покрайнини и др. Инициатор и участник в създаването на различни научни, културни и обществени проекти.