снимка: Уикипедия
В свое отворено писмо писателят Недялко Йорданов поиска премиерът Румен Радев да възстанови книжния пазар на площад „Славейков“ в столицата:
До
Румен Радев – министър председател на Република България
Уважаеми господин Радев,
Обръщам се директно към Вас, защото не вярвам вече кой би обърнал внимание на един писател, който неведнъж е поставял въпроса за болния проблем с разпространението на българската книга.
Дълги години нашата столица София имаше една голяма забележителност. Това беше Книжният пазар на площад „Славейков.“ На най-прочутият столичен пощад на името на двама велики български писатели посетителите на столицата от страната и чужбина, както и самите столичани прекарваха с часове на това прекрасно място да разглеждат многобройните постоянни щандове на българските книгоиздателства. Лично аз водех първо там своите гости, колеги от чужбина и те се възхищаваха на тази великолепна традиция. Както и на трогателния паметник на бащата и сина поети. Десетки хиляди книги – и стари и съвсем нови бяха на разположение на всички граждани, големи и малки, ежедневно, независимо от сезона и времето.
През 2018 година под формата на ремонт на площад Славейков Книжният пазар беше преместен временно пред хотел „Рила“ и макар че строителните работи на ул. „Граф Игнатиев“ приключиха още през пролетта на 2019 година, той не беше върнат на законното си място. Замениха го 15 перголи, изработени от стомана и боядисани в цвят графит. А пазарът естествено изчезна почти веднага пред въпросния хотел.
Не е утешение фактът, че два пъти годишно пред или вътре в НДК се открива за по една седмица така нареченият Панаир на Книгата.
За повечето издателства той става все по-непосилен с постоянното увеличение на наемите и на практика те търпят загуби от своето участие.
Оказа се, че утрешният Панаир на книгата е вдигнал цените жестоко и те са станали 5 000 евро за един павилион. И те трябва да бъдат предплатени в аванс.
Кой е този, който решава този въпрос?
Насред жестоката инфлация, поскъпналия ток и горива, хартия, материали, суровини да се взема от книгоиздателите такава огромна сума само за да изложат своята продукция е престъпление
Държавата отказва да кредитира и финасира националното кнгоиздаване. Напротив, в случая даже иска да печели от него, от най-бедните, издателите на книги.
Не мога да допусна, че е възможно да се случи това, което се обсъжда през последните дни – намаление с 10 процента от бюджета на културните институции.
Аз, един вече толкова дълго живял и какво ли не видял в този живот български писател, се обръщам към Вас да направите всичко, което е възможно за възстановяване на столичния Книжен пазар на площад „Славейков“ и поемане на всички разходи за наеми на Панаира на книгата от държавата.
Вярвам, че ще обърнете нужното внимание на моето писмо.
С уважение Недялко Йорданов

