Начало » Регионални » Посланикът на Индонезия в Сливен за ползотворно партньорство

Посланикът на Индонезия в Сливен за ползотворно партньорство

01

„За първи път в 70-годишната история на дипломатическите връзки между Индонезия и България се фокусираме върху темата за медицинските услуги. В икономическо отношение постигнахме напредък в секторите на туризма, хотелиерството и ресторантьорството, но те имат сезонен характер. Сега говорим за надграждане на партньорството ни с перспективно дългосрочно сътрудничество в областта на медицинските грижи“.

Това заяви при посещението си в МБАЛ „Хаджи Димитър“ – Сливен Нейно Превъзходителство г-жа Листиана Оперананта, извънреден и пълномощен посланик на Република Индонезия в България, акредитирана също за Албания и Северна Македония.

Посолството на Индонезия полага забележително старание да утвърди страната си като активен търговски партньор на България сред страните от Югоизточна Азия, като водеща дестинация и ключов стратегически партньор.

Посолството е очаровано от ентусиазма на българи, готови да опознаят красотата на индонезийския език и да се превърнат в културен мост между двете страни.

В Сливен дипломатът, придружена от съпруга си Алдриан Мунанто и икономическия съветник Енди Зулхам Тобинг, посети първо МБАЛ „Хаджи Димитър“ и разговаря с управителя д-р Пенко Пенков.

Начален повод за срещата беше установеният преди повече от година контакт на д-р Пенко Пенков с индонезийска мебелна фирма за цялостно обзавеждане на Националния социално-здравен комплекс „Княз Фердинанд“, който се изгражда с реставрация на старата Болница за белодробно лечение и допълнително ново строителство върху терена.

„Това е един от най-големите български проекти за здравни грижи с европейско съфинансиране. В него ще бъде настанен хоспис и център за обучение на кадри по медицински и социални грижи, болногледачи и санитари, защото за тях вече се изисква европейски сертификат за специална подготовка. Поради сложната политическа и икономическа обстановка в света, проектът малко се забави, но до няколко месеца работата ще продължи“ – обясни д-р Пенко Пенков.

Той сподели намеренията си да установи трайни отношения с Индонезия не само във връзка с мебелното обзавеждане на новия център, но и в областта на човешките ресурси.

Нейно Превъзходителство посланик Оперананта и д-р Пенко Пенков обсъдиха подробно и конкретно сътрудничество в медицинските услуги с помощта на посолствата в София и Джакарта и с участието на българското Министерство на здравеопазването.

В момента България страда от недостиг на 20 хиляди медицински сестри.

„В Индонезия лекарите са толкова, колкото са необходими там. Но подготвените медицински сестри са многократно повече от работните места. Имаме голям свободен ресурс и ще се радвам да подпишем меморандум за наемане на медицински кадри от нашата страна, това направление е от взаимен интерес“ – каза посланик Оперананта.

Събеседниците засегнаха и възможната организация на предварителни курсове по български език в Индонезия за медицинските кадри, които желаят да работят в България.

Посещението на посланик Оперананта в Сливен продължи в среща с кмета на града Стефан Радев.