Начало » Новини » Протест срещу увеличението на цената на водата ще има днес в Сливен

Протест срещу увеличението на цената на водата ще има днес в Сливен

vik sliven

Днес в късния следобед – 16 ч., пред сградата на ВИК Сливен ще се състои протест срещу предложеното увеличение на цената на питейната вода в бизнес плана на водното дружество пред регулатора КЕВР. Протестът се организира в социалната мрежа. Публикуваме дословно текста на събитието, създадено от общинския съветник от листата на Продължаване Промяната – Демократична България (от квотата на ДБ) Пепа Генчева:

За втори пореден път ВиК операторът в Сливен предлага най-висок процент за увеличение на цената на водата.
Да припомня, че през 2023 г. цената на водата се повиши на два пъти, като исканото увеличение от 2.38 лв за куб.м. на 3.50 лв през февруари бе спряно единствено от бързата реакция на общинския съветник Пепа Генчева и Жоро Марев – общественик, които организираха Подписка на хартиен носител и в електронен вариант и жителите на Сливен, които се подписаха против така направеното предложение /около 2000 човека/.
Подписката бе внесена до председателя на КЕВР Иван Иванов и тогавашния Омбудсман на Република България проф. Диана Ковачева
, придружена от Становище с мотиви, че исканото увеличение не е обосновано. Г-жа Ковачева на свой ред изпрати Становище до КЕВР в наша подкрепа и увеличението бе само с 0.38 лв. като крайна цена – 2.76 лв. вместо исканата 3.50лв. за куб. м.
Впоследствие ВиК Сливен през ноември същата година направи второ предложение за повишаване цената на водата, което бе с най-висок процент на увеличение в цялата страна, а именно с 40.7%, като от 2.76
лв за куб.м. предложи цена от 3.90 лв – с над 1 лева повече. Предложението се одобри от КЕВР и е факт от януари 2024 г.
Сега за втори пореден път в Сливен се предлага най-голямо увеличение на цената на водата за 2025
г. – с 19.20% от 3.90 лв. на 4.65 лв. за куб.м.

Същият този ВиК оператор или по-точно тези, които го управляват залага в бизнес-плана си за регулаторния период от 2022 г. – 2026г. намаление на общите загуби на вода до 77.26%, като в момента те са 82 %. За период от 10 години /два регулаторни периода/ не се постига никаква ефективност по отношение намаление на общите загуби – намалението е само с 8%.
Увеличението на цената на водата обаче за същият период е със 129,
80% – за два регулаторни периода или 10 години.
На фона на високият процент общи загуби прави впечатление, че броят на ремонтите за сегашния регулаторен период намалява с 37 %.
Всичко това се случва и на фона на безвъзмездно отпуснати средства по ОП „Околна среда 2014-2020” – над 8
млн.лв. и от държавния бюджет с Постановление на МС 711/2022 г. над 2.5 млн.лв.
В средата на декември 2023
г. на сесия на Общински съвет Сливен бе избран представител на Община Сливен в Общото събрание на съдружниците на „Водоснабдяване и канализация-Сливен” ООД гр. Сливен и бе упълномощен да гласува „ЗА” исканото от ВиК Сливен сключване на Анекс № 2 към Договор за заем №РД-01-53 от 16.09.2022г. и анекс № 1 към него №РД 01-51 от 18.08.2023г. сключен между „Български ВиК холдинг” ЕАД и „Водоснабдяване и канализация-Сливен” ООД, гр. Сливен.
Накратко ВиК Сливен поиска допълнително отпускане на средства от 10 691 083, 98лв. с обосновката, че тези средства ще се ползват за финансиране на ДДС – част от разплащанията по проекта на ВИК оператора по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020г.” за изграждане на ВиК структура. Точката за разглеждане и гласуване в ОС Сливен бе внесена в късния следобед преди сесията, като не бе качена в дневния ред на сайта на ОС.
Притеснителното е, че искането за т.н. „мостов заем” стана отново при пълно информационно затъмнение на жителите на Сливен.
Така, както и при двете предложения за увеличение цената на водата през 2023
г. не се проведоха обществени обсъждания с широк кръг от потребителите на Сливен, а това е въпрос от висок обществен интерес.
Не се провеждат консултация с гражданите относно качеството на водата, съгласно изискванията на Наредбата за регулиране на качеството.
Пълно „затъмнение“ при придвижване на плана на ВиК Сливен в Общински съвет, Областен управител и непубликуване на решенията, което повишава недоверието на гражданите към този бизнес план.
Няма икономическа обосновка, не се обяснява защо не се събират вземанията от некоректните платци. КЕВР не е извършила изменение на предложените цени на ВиК услугите за 2024 г. с коефициент „Qе 2024“, който отразява разликата между одобрените и отчетните разходи за доставяне на електрическа енергия за технологични нужди от свободен пазар за предоставяне на ВиК услуги с приспаднати помощи и компенсации от държавата.
За определяне на количествата за доставяне на вода за регулаторен период се използват данни на НСИ за населението по области и пол – I вариант /реалистичен вариант/ за съответната област.
В сайта на НСИ тези данни за област Сливен и за 2025 г. са 182 389. В Доклада на Комисията е посочено 174 897 броя – или разлика от 7 492 броя по-малко от официалната статистика. Броят на населението оказва пряко влияние върху определянето на прогнозните количества за доставяне на вода. Този показател пряко участва при определянето на цената на водата – в случая в увеличаване.
Пречиствателна станция няма.
Качеството на предоставената услуга от ВиК Сливен не отговаря на цената, която налагат на потребителите си.
Извод
ът е, че реални ползи от увеличението на цената на услугата няма за гражданите.
Възниква и въпросът: Управлява ли се ВиК Сливен ефективно или е по-скоро попивателна за наливане на финансови средства?