Фондация „Обществен дарителски фонд Сливен“ издаде сборник за дарителството в Сливенско по случай десетгодишнината от създаването си. Той е в тираж от 500 екземпляра и се разпространява безплатно, като седемдесет книги вече са в библиотеките и в домовете на хората. Това каза в интервю за БТА Нели Минчева, член на Управителния съвет на ОДФ-Сливен при представянето на книгата „Дарителството в Сливенския край“. Тя се състои от две части, като едната обхваща дарители от миналото, а другата – съвремието с кампаниите на фондацията.
„Щастливи сме, че успяхме да съберем в един сборник дарителите от миналото – информацията е от Държавен архив, читалища, библиотеки, училища, заедно със съвремието – хората, които продължават завета на великите сливналии да даряват – каза Нели Минчева. – Акцентът не е върху фондацията, а върху хората, които участваха в тези кампании. Нашата идея е да обединим всички, така че да си помагаме един на друг.“
Създаването, издаването и безплатното разпространение на сборника е част от проекта „Дарителството в Сливенския край – Заедно по Пътеките към Доброто“ на ОДФ – Сливен. Подкрепата за фондация „Обществен дарителски фонд Сливен“ е осигурена по програма „Развитие на дарителството на местно ниво“ от Сдружение „Платформа АГОРА” и фондация „Америка за България”.
Сред големите дарители от миналото са Димитър Петров – благодетелят на Четвърто основно училище, Добри Бояджиев, кмет на града три пъти и крупен дарител, Сливенският митрополит Иларион, първият български дипломат Стефан Панаретов, Хаджи Мина Пашов, крупен дарител на община Сливен за образование и др. Дарителството в съвременността представя имена като световноизвестния цигулар Георги Калайджиев с проекта му „Музиката вместо улицата„, помагащ на деца от ромския квартал „Надежда“. Проследени са акциите по възстановяване на параклиса „Свети Мина“ и изграждането на църквата „Света Петка“, както и редица кампании на ОДФ.
„Десет години ние не прекъснахме дейността си, посочи тя. Първоначално фондациите имаха институционална подкрепа, но впоследствие разчитаме единствено на доброволческия труд, както на членовете, така и на съмишлениците и хората, които ни помагат във всички наши кампании.“
През тези десет години от фондацията са подкрепили 36 проекта с обща стойност около 270 хиляди лева. Те са от най-различни сфери – за подобряване средата на живот, запазване културното и историческо наследство на града и др. Целта е да се помогне там, където не достига не само ресурс, но и достатъчно възможност на институциите да въздействат.
По думите на Минчева през последните три години, белязани от КОВИД пандемията и войната, се оказва, че гражданските организации реагират много по-бързо, помощта достига много по-бързо до нуждаещите се и има много по-добър контрол върху парите, които се изразходват. „Стремим се всяка една кампания или акция да бъде представена до стотинка – за какво са използвани парите, на кого са дадени, каза тя. – Отчитаме се индивидуално на всеки един дарител. Нито една стотинка от дарение не е използвана за поддръжка на фондацията.“
Продължението на проекта Нели Минчева вижда във възпитанието в дарителство на младите. Затова акцентът на дейностите на фондацията в момента е в училищата, детските градини. „Децата носят в себе си чисти души и добротата като качество е във всеки един от нас, коментира тя. – Младите хора най-бързо реагират и са склонни да участват в такива кампании.“
Сред последните дейности, организирани от ОДФ сред децата, са изработване на мартеници с материали от Фондацията от рециклирана хартия със семенце, което може да се засади. Събраните общо 90 лева ще бъдат дарени за лечение на болно дете.