Начало » Регионални » Специализирано обучение за трафика на хора се проведе в Сливен

Специализирано обучение за трафика на хора се проведе в Сливен

DSC 1257

Днес Местната комисия за борба с трафика на хора (МКБТХ), гр. Сливен в партньорство с Община Сливен и А21 България, проведе специализирано обучение на тема: „Превенция на трафика на хора в училищна среда с акцент специфики на работния процес насочен към деца и младежи със специални образователни потребности”, съобщават от комисията.

Събитието се организира от Владимир Друмев, секретар на МКБТХ – Сливен, в изпълнение на Програмата за предотвратяване и противодействие на трафика на хора и закрила на жертвите за 2025 г.

Форумът бе открит от Пепа Чиликова, заместник-кмет „Хуманитарни дейности” на Община Сливен и председател на МКБТХ – Сливен и Моника Николова, изпълнителен директор на А21 България.

DSC 1232

Стратегическа цел на обучението е повишаване квалификацията на педагогически специалисти от региона, с основен акцент предоставяне на иновативни подходи за работа насочени към деца със специални образователни потребности, с фокус превенция на трафика на хора и рисково поведение в реална и дигитална среда.

В рамките на специализираното обучение се акцентира и върху проактивната работа с родители на деца със специални образователни потребности и тяхната подкрепа, като бяха дадени актуални насоки за ефективно сътрудничество и предпазване. Разгледа се Националната образователна политика за деца в риск – допълнителна подкрепа за личностно развитие.

Лектори на специализираното обучение бяха Анет Маринова, психоаналитичен терапевт и Диана Китова, ръководител на Национална телефонна линия за борба с трафика на хора – 080020100.

В рамките на инициативата бяха обучени 32 педагогически специалисти от гр. Сливен, гр. Нова Загора, гр. Твърдица, гр. Кермен, с. Блатец, с. Градец, с. Желю войвода, с. Злати войвода, с. Камен, с. Крушаре, с. Самуилово, с. Селиминово, с. Сотиря и с. Съдиево.

Трафикът на деца е бързо развиваща се и многостранна форма на трафик на хора, която представлява тежка експлоатация и насилие над деца, включваща малтретиране и нарушаване на правата им. По последни данни на Европейската комисия в периода 2021-2022 г. 81 % от децата жертви са били граждани на Европейския съюз (2 401 деца) и 88 % от тях (2 120 деца) са били експлоатирани в собствената си държава членка.

Децата със специални образователни потребности са още по-уязвима група от попадане в различните експлоатационни форми при трафика на хора, включително са във висок риск от въвличане в онлайн сексуална експлоатация, принуда и изнудване.