Един от сивмолите на Сливен – Стария бряст бе използван като политическа спекулация от бившия премиер Кирил Петков. Това се случи в предаването на Лора Крумова „На фокус“ от 29 януари в ефира на Нова телевизия. „Звънар“ цитира почти дословно обърканите мисли на бившия премиер:
„Това, което видяхме обикаляйки из страната също, е че има много активни групи, по 20-30 хиляди човека с ясна кауза. Някои се борят за тяхната градска среда, други се борят за природата. Трети се борят, примерно за Стария бряст в Сливен, който е символ на управлението на ГЕРБ, който сега вече е изсъхнал, но има още живи корени“.
Стария бряст, г-не Петков, е символ на Сливен, а не на управлението на ГЕРБ, без да сме адвокати на тази партия. И първите въздействия за оздравяване на дървото, за което се смята че е на хиляда години, бяха направени по време на управлението на кмета на БСП Кольо Милев. Тогава общинският служител – лесовъдът Петър Петров покани своите бивши преподаватели професор Елена Желева и доцент Стефан Мирчев (вече покойник) от Лесотехническия университет, които пък препоръчаха фирма на своя човек Рашид Рашид, с когото общината подписа договор за лечение на Стария бряст. Няма да правим хронология на всички обследвания и интервенции по дървото, но в крайна сметка клоните и почти целия дънер изсъхнаха през ноември 2018 г.
Днес видът на хилядолетника стряска, защото прилича на декор на страшно фентъзи, но все пак има издънки от корените и даже в долната част на изкорубения дънер. След допитване до гражданите, общината създаде обществен съвет и реши да бъде обявен конкурс за проект за създаване на ансамбъл между живото в дървото и художествено оформена инсталация и зачака становище от Националният институт за недвижимо културно наследство. За политическите спекулации и развитието на темата за оформлението на пространството и останките на Стария бряст на въпросите на „Звънар“ на импровизиран брифинг днес отговори кметът на община Сливен Стефан Радев – подробности във видеото:
„Това дали едно дърво е в регистъра на паметниците на културата или не, по никакъв начин не се отразява на съдбата му дали е живо или се случва нещо друго с него. Там компетентността е на Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) и преценката е тяхна. Кое дърво продължава да бъде вековно дърво и присъства в регистъра и кое не. Що се отнася до това дали да останат издънките от кореновата система, това не е невъзможно и е въпрос на максимално широкия съвет, който създадохме“, заключи кметът.
Председателят на фондация „Стария бряст“ Стефан Стефанов, който бе в основата на кампанията за „Стария бряст – Европейско дърво на годината 2014“, сподели, че се е срещал и със служебния министър на Министерството на околната среда и водите и с депутата – еколог Татяна Султанова, но ще даде своя коментар за „Звънар“ утре.
Недотам уважаеми г-н бивш премиер, вашата преминала като метеор на родния политически небосклон партия, няма никаква заслуга към Сливен, неговата култура, паметници и символи или неговото развитие. И е много недостойно, особено при липса на надеждна информация, да политизирате върху митологеми и символи, които не разбирате. Но това явно е присъщо на твърде объркания ви и нелогичен изказ. Не всичко се компенсира с празни и дежурни усмивки.
Доброслав Иванов, главен редактор на „Звънар“ и член на обществения съвет за Стария бряст