Изложба „Фосили от Мезозойската ера“ е подредена в сградата на Първата държавна текстилна фабрика на Балканите в Сливен. Сред близо 60-те експонати в нея са морски таралежи, бивалвии, брахиоподи, гастроподи, белемнити, колониални корали и други неопределени видове, каза в интервю за БТА авторът и собственик на колекцията от вкаменелости Петър Петров, реставратор към Регионалния исторически музей (РИМ) – Сливен.
Те са открити случайно през май миналата година по време на археологически проучвания на могила по трасето на автомагистрала „Хемус“ в Плевенско. По-късно през лятото Петров е изпратил десет от тях в Природонаучния музей в София, където специалист в тази област е потвърдил, че находките са от периода Горна креда в района, известен като Кайлъшка свита.
В изложбата може да бъде видян и фосил от мастодонт от фонда на музея, живял в района на Сливен от два до пет милиона години преди новата ера.
Информационни табла представят интересни факти за тези видове през различните периоди, както и как е изглеждал животът в праисторическия океан и обитателите на сушата. Според автора това ще бъде от интерес за посетителите ученици, които ще могат да съпоставят различните епохи и появата на първите хора.
Петър Петров е реставратор в Сливенския музей от двадесет години, от 2007 година участва в разкопки. В момента екипът от реставратори работи върху находки от археологическите проучвания на крепостта „Туида“ от 2022 година. Сред интересните артефакти, които е реставрирал, е ритон – овен от Китова могила, открит през 2009 година от експедицията на Георги Китов.