снимка: БТА
Цените на топлоенергията и на електроенергията за бита няма да се вдигат от Нова година, каза пред журналисти днес Иван Иванов, председател на Комисията за енергийно и водно регулиране след заседание на КЕВР, съобщи БТА.
Основните причини са меката зима и рязкото поевтиняване на природния газ на Нидерландската газова борса, добави той.
Цената на природния газ за януари ще е значително по-ниска от поисканата от „Булгаргаз“ по-рано този месец от 204,53 лева за 1000 куб. метра без данъци и такси, каза изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Деница Златева. По думите й окончателното предложение на компанията ще е с поне 18 лева по-ниско, тоест цена от 186,53 лева за 1000 куб. метра. Дружеството е успяло да нагнети виртуално и природен газ в хранилището „Чирен“, каза Златева.
За 2023 година са гарантирани всички количества природен газ от шестима доставчици. Диверсифицирахме не само доставчиците, но и маршрутите на природен газ, за да сме сигурни, че няма да има прекъсване на доставките, съобщи още тя.
В момента няма ползване на природен газ от Чирен и хранилището е с 20 процента повече газ от други години, каза Иван Иванов. Той посочи, че утре изтича договорът на „Булгаргаз“ с „Газпромекспорт“ и се вижда, че България може да се справи и без доставки от Русия. По думите му газовите хранилища в Европа са пълни и ако още няколко дни се задържи топло време на континента, може да имаме газ за три месеца, дори при спиране на доставките на синьо гориво.
Предприети са мерки за финансово оздравяване на „Булгаргаз“. Дружеството няма неразплатени суми към доставчици и към държавния бюджет. Ако се изключи „Топлофикация София“, дължимите суми се събират в кратък срок, каза Деница Златева. Столичната топлофикация през декември почти изцяло е изплатила авансово ползваното количество природен газ, каза още тя. Количествата синьо гориво през последните месеци са по-малко от други години.
„Булгаргаз“ е на печалба от малко над 9 млн. лева към края на ноември, каза Златева.
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за м.януари в размер на 179,33 /MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС., съобщиха от регулатора.
На тази цена „Булгаргаз“ ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия.
В утвърдената цена на природния газ са включени компонента цена на природния газ на вход на газопреносните мрежи, компонента за дейността „обществена доставка“ по чл. 17, ал. 7 от НРЦПГ и компонента за компенсиране на разходи по чл. 11а, ал. 2 от НРЦПГ, покриваща разходите на „Булгаргаз“ ЕАД за съхранение на количества в хранилището в „Чирен“ в изпълнение на задължения по Плана за действие при извънредни ситуации.
Комисията утвърди цената след извършен анализ на внесените днес от „Булгаргаз“ ЕАД актуални данни и документи, в които са посочени цените на отделните доставчици и размера на техните количества в общия микс. Регулаторът установи, че общото прогнозно количество за вътрешния пазар е осигурено от няколко различни източника за доставка.
В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора „България – Гърция“/IGB/ на цени, съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриват около 27% от потреблението на страната и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво, се посочва в съобщението.
След организиране на тръжна процедура за цялата 2023 г., „Булгаргаз“ е сключил за м. януари три договора за доставка на втечнен природен газ (ВПГ) с търговци от региона.
Дружеството е сключило и договор за доставка на природен газ на вход на българската газопреносна мрежа.
В ценовия микс за месеца общественият доставчик е включил и количества природен газ от ПГХ „Чирен“.
С осигурените количества природен газ за м. януари се покриват ангажиментите на обществения доставчик към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти.
След извършената проверка на всички разходи за закупуване на природен газ Комисията коригира цената, предложена в днешното заявление на „Булгаргаз“, и я намали от 179,72 лв. /MWh на 179,33 лв./MWh. Установено е, че в цената неоснователно са включени разходи за капацитет в размер на 1 252 349,25 лв. за доставка на количества природен газ до Виртуална търговска точка България. Тези разходи са извадени от общите разходи на обществения доставчик за покупка на природен газ, които формират крайната цена за м. януари.
С решението за утвърждаване на цена на природния газ КЕВР утвърди и прогнозни условно-постоянни разходи на „Булгаргаз“ за 2023 г. за дейността обществена доставка, които са част от общите разходи на дружеството. Утвърдена е и среднопретеглена норма на възвръщаемост на капитала за регулаторен период 2023 година. На дружеството не са признати разходи в размер на 9, 656 млн. лв. за 2023 г., които не са доказани и не са пряко свързани с лицензионната дейност. По тази причина тези разходи не са включени при формиране на цената на природния газ през годината и са допълнителен фактор за постигане на по-ниски цени.
Утвърдената цена от 179,33 лв./MWh е значително по-ниска от предложената прогнозна цена в първоначалното заявление на „Булгаргаз“ в размер на 204,14 лв./MWh. Основните причини са намалението на борсовите индекси на международните пазари в края на м. декември, както и значително по-ниския от планирания добив от газовото хранилище в Чирен поради мекото време. Общественият доставчик е нагнетил виртуално в хранилището допълнителни количества природен газ. В резултат на това е снижена осреднената цена на съхраняваните количества, нагнетени основно през летните месеци, когато на международните борси газът достигна изключително високи ценови нива. С намаляването на цената на нагнетеното синьо гориво от Чирен, което е ценообразуващ елемент в общия микс, се допринася за постигане на по-ниска крайна цена на газа за м. януари.
За топлофикационните дружества, за бизнеса и за всички български потребители утвърдената цена от 179,33 лв./MWh, или 91.69 EUR/MWh, осигурява ценово предимство, тъй като е значително по-благоприятна в сравнение с индексите на европейските газови пазари за доставки през м.януари, които са на нива от 118 EUR/MWh. , се посочва в съобщението от КЕВР.
По-рано днес от „Булгаргаз“ съобщиха, че окончателно предложената цена, по която общественият доставчик да продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия за м. януари 2023 г., е в размер на 179,72 лева/MWh или 91.89 EUR/MWh.