Начало » Новини » 6 самолета F-16 кацнаха на авиобаза Безмер за учението „Тракийска пепелянка” 2024

6 самолета F-16 кацнаха на авиобаза Безмер за учението „Тракийска пепелянка” 2024

1

6 самолета F-16 от базата в Авиано кацнаха днес на авиобаза Безмер за учението „Тракийска пепелянка” 2024. Учението бе открито от министъра на отбраната Атанас Запрянов и бригаден генерал Тад Кларк, командир на 31-во изтребитебно крило от ВВС на САЩ в Авиано. Всичко, което казаха двамата пред журналистите, можете да видите във видеоканала на „Звънар”:

В учението участват и българските Су-25 и Миг-29 от базите в Безмер и Граф Игнатиево, както и зенитно-артилерийски средства за прикритие на двете механизирани бригади, участва и бойната група на НАТО с рамкова държава Италия, както и военно-въздушните сили на САЩ, Гърция и Румъния, съобщи военният министър. Гръцките и румънските ВВС ще ползват техни летища.

На един от самолетите личеше лика на легендарния български ас Димитър Списаревски.

IMG 20240716 125241

Идеята за създаване на база на НАТО във войсковия регион Кабиле се развива. Ние сме се обърнали към Агенцията на НАТО за поддръжка и им даваме допълнителна информация, за да изработят оферта за изготвяне на проект, каза още министър Запрянов, който пожела в следващото учение „Тракийска пепелянка” 2025 на участват и българските F-16 Blok 70.

В гасенето на разразилите се у нас пожари днес са участвали 2 военни хеликоптера в Стара Загора и се поддържа готовност за нови пожари. Армията поддържа само 3 вертолета за гасене на пожари.

„На базата на 30 годишния си опит с полети със самолети, мога да кажа, че такива учения с различни платформи са изключителна възможност да можем да обменим тактиките, техниките и различните процедури. По този начин си поставяме взаимно предизвикателства и на базата на това ставаме по-добри” коментира бригаден генерал Тад Кларк.

От военното министерство допълниха, че от 22 юли до 2 август участниците от ВВС, Сухопътни войски, Гърция, Румъния и САЩ ще изпълняват въздушен бой с изтребители на средна височина, отбранителни и настъпателни въздушни операции, визуално въздушно разузнаване, тактически прехвати в смесени групи, симулирани удари от групи с различно тактическо предназначение по обекти, защитавани от група за ПВО (включваща изтребително и зенитно-ракетно прикритие). Ще се отработват също задачи по непосредствена авиационна поддръжка, прости и сложни видове маньоври за работа по земни цели, търсене и нанасяне на условни удари по земни обекти, евакуиране на пострадал пилот, уточниха от МО.