Начало » Коментари » Фестивалът в Жеравна – от „Осанна” до „Разпни го”

Фестивалът в Жеравна – от „Осанна” до „Разпни го”

viber изображение 2024-08-19 08-00-03-283

На снимката сме с оператора Николай Ценков (Бог да го прости) по времето, когато телевизия СКАТ бе медиен партньор на фестивала.

Едва ли някой, посетил поне веднъх Фестивала на фолклорната носия в Жеравна, има някакво съмнение, че това е комерсиално събитие, понякога свръх комерсиално. Това не пречи всяка година в Котленския Балкан да се стичат десетки хиляди посетители. „За всеки влак си има пътници”, гласи сравнително новата наша поговорка. Няма да се спирам подробно на това как създателят на фестивала Христо Димитров искаше да купи местността Добромерица – мястото на провеждане и как жеравненци се противопоставиха на това. На протестите му чрез народни танци в София и т. н.

Около всяко издание на фестивала, осебено в последните години избухва вълна от недоволство. Ще предадем част от нея:

„Паркинг за 3 дни на фестивала в Жеравна, валиден от днес до неделя е 90 кинта! Къде отива печалбата. Ей Българските номера и кражби до последната стотинка нямат край в която и област и сфера да е…. Жалко много жалко…..”

2

„От този фестивал печалбите са за Христо Димитров, а разходите за Община Котел и е крайно време Общинският съвет да вземе решение поне 40 % да остават за общината. Това е единственият платен фестивал в България.”

3

„Смесвайки традицията с прагматизъм,“ големият“ фестивал в Жеравна предлага място, спонсорирано от компания за бързи кредити, за запознаване с неомъжените жени и мъже. Най-новата иновативна услуга в България е мигновено да прегърнеш традицията, да намериш любов и да вземеш кредит. Колко гениално! “

Иначе фестивалът извиква и най-положителни чувства отстрани, а и отвътре, защото иначе нямаше да привлича десетки хиляди всяка година. Ето мнението на Красимир Банков, издател на TechNews.bg:

283728790 1160704591450066 7715369545032954568 n

„Гледам фестивала за фолклорна носия в Жеравна. За щастие, излъчва се директно по БГ+. Тръшнал ме е летен вирус и не знам къде ми е главата, но сърцето определено си е на мястото. Непринудено, естествено, красиво представление, вдъхновено от традициите, природата и непреходните стойности на българския дух. Чисти хора, с чисти послания, енергични, трептящи. Хора от вечността. Идеологът на фестивала Христо Димитров покани на сцената щастливи майки, които са заченали и получили най-големия дар в живота, деца, в годината между двата фестивала. 22 бебета, най-малкото от които беше на двайсетина дни… Сякаш и главата ми си дойде на мястото с тази божествена енергия от Жеравна”.

Кметът на Котел Коста Каранашев:

„Котленската община стана феномен в културно-историческия живот на България, тъй като през месеците юли и август, тя прави три фестивала, уникални за нашата страна. Кулминацията сред тях е най-колоритният, най-цветният и най-истинският фестивал – този на фолклорната носия, за което заслуга има Христо Димитров.

Досега в България само един човек беше известен с титлата „сърцевед“ и това е жеравненският писател Йордан Йовков. Като кмет на общината, за мен е истинско удоволствие да присъдя тази титлата и на теб, Христо! Благодаря ти, че те има!“

Кметът на Сливен Стефан Радев:

„Вече толкова години по това време от Жеравна бие сърцето на България. Радвам се, че виждам все повече хора и все повече млади хора. Това е начинът да предадем най-силните уроци на нашите деца по родолюбие. По това да се гордеем, че сме граждани на тази прекрасна страна – България!

Много трудно е да си представи човек каква фантазия трябва да имаш, за да си представиш това събитие. Каква енергия, воля и работоспособност трябва да имаш, за да го организираш толкова години.

Огромно браво и благодаря на организатора на Фестивала на фолклорната носия – Христо Димитров. Поздравления и за целия екип на ансамбъл „Българе“.

В заключение относто този фестивален феномен, ще си позволим и едно грубо сравнение с Историческия парк на Ивелин Михайлов, чиито събития също привличат хиляди „воини на светлината”, но подобни меропрития трябва даса предмет на сериозни психологически и психиатрични изследвония.

Някои парчета от общата картина събра Доброслав Иванов